התמודדות עם הפרעת אישיות גבולית: טיפים מעשיים לניהול הרגשות שלך

טיפול בהתמודדות עם הפרעת אישיות גבולית: טיפים מעשיים לניהול הרגשות שלך

חיים עם הפרעת אישיות גבולית (הנקראת גם BPD באנגלית) עשויים להיות מאתגרים, שכן ההפרעה משפיעה על רגשותיו, מחשבותיו והתנהגויותיו של האדם. אותם אנשים חווים לעתים קרובות רגשות עזים ולא יציבים, חווים קשיים עם דימוי עצמי, ונאבקים עם שמירה על מערכות יחסים יציבות. התמודדות עם אתגרים אלו עשויה להיות לא פשוטה, ישנם טיפים מעשיים ואסטרטגיות שיכולים לעזור לאנשים הפרעת אישיות גבולית לנהל את הרגשות שלהם ולשפר את רווחתם הכללית.

הפרעה זו עשויה להשפיע על היבטים שונים של חיי היומיום, כולל עבודה, בית ספר ומערכות יחסים. הרגשות העזים, האימפולסיביות ופחד הנטישה המהווים תופעות לוואי להפרעה יכולים להקשות בשמירה על תעסוקה יציבה במקום עבודה או הצלחה בלימודים. מערכות יחסים עלולות להיות מושפעות לרעה ולהינזק. אנשים עם BPD עשויים להיאבק עם קונפליקטים בין-אישיים אשר מתבטאים בקושי לבטוח באחרים וגם להתבטא בהתנהגויות אימפולסיביות המעמיסות לרעה ומכבידות על מערכות יחסים.

ישנה חשיבות גבוהה לאנשים עם הפרעה זו ללמוד כיצד להתמודד ביעילות עם רגשותיהם על מנת למזער את ההשפעה השלילית שיכולה להיות להפרעה על חיי היומיום שלהם. על ידי יישום אסטרטגיות מעשיות ופנייה לטיפול, ישנה האפשרות להשיג שליטה רבה יותר על רגשותיהם ולנהל אורח חיים תקין.

תסמינים של הפרעת אישיות גבולית

הפרעת אישיות גבולית היא מצב נפשי המאופיין במצבי רוח לא יציבים ודימוי עצמי נמוך אשר גורם לקשיים של הסובבים אותם בניהול מערכות יחסים תקינות. אנשים אלו חווים לעיתים קרובות מצבים רגשיים אינטנסיביים, קושי לנהל את רגשותיהם. BPD יכול להיות בעל השפעה משמעותית על חיי היומיום אבל עם הבנה נכונה וטיפול, ישנה האפשרות ללמוד לנהל את הסימפטומים שלהם ולנהל חיים מספקים.

תסמינים נפוצים של BPD כוללים:

 • פחד נטישה עז
 • מערכות יחסים לא יציבות
 • חוסר יציבות רגשית
 • התנהגות אימפולסיבית
 • תחושות כרוניות של ריקנות
 • פגיעה עצמית או מחשבות אובדניות
 • קושי בוויסות רגשות
 • הפרעה בזהות

הגורמים המדויקים להפרעת אישיות גבולית עדיין אינם מובנים במלואם, אך החוקרים מאמינים כי שילוב של גורמים גנטיים, סביבתיים ונוירולוגיים עשוי לתרום להתפתחותה. טראומת ילדות, כגון הזנחה או התעללות, נקשרה לסיכון מוגבר לפתח BPD.

הפרעת אישיות גבולית שכיחה יותר ממה שאתם חושבים, יש לה שכיחות משוערת של כ 1-2% מהאוכלוסייה הכללית. ההשפעה על גברים ונשים כאחד באותה מידה ונתון מעניין נוסף הוא שנשים נוטות לחפש טיפול לעתים קרובות יותר. התסימינים של ההפרעה לרוב מתחילים להתבטא בסוף גיל ההתבגרות או בבגרות המוקדמת והיא יכולה להימשך לאורך כל חייו של אדם במידה ולא מטופל.

חיים אלו עשויים להיות מאתגרים כאשר אנשים עם הפרעת אישיות גבולית לעתים קרובות נאבקים עם חוסר ויסות רגשי, אשר יכול להוביל לקשיים במערכות יחסים, תעסוקה יציבה וכתוצאה מכך גם רווחה כללית. ללא טיפול מתאים, עשויה להיות השפעה שלילית על היבטים נוספים שונים של החיים.

חשוב לפנות לעזרה מקצועית במידה ואתה חושד שאתה או מישהו שאתה מכיר עלול לסבול מהפרעת אישיות גבולית. איש מקצוע בתחום בריאות הנפש יכול לבצע הערכה מקיפה ולספק אבחנה מדויקת המבוססת על קריטריוני המדריך האבחוני והסטטיסטי להפרעות נפשיות (DSM-5). אבחון עצמי אינו מומלץ מכיוון שלרוב אנו נמצאים בעמדה שהיא אינה "נקייה" מספיק בכדי לשפוט בצורה ביקורתית אמיתית ולכן האבחנה עשויה לטעות ולבלבל בקלות בין מצבים נפשיים אחרים.

זכרו, אתם לא לבד ולכן הגישה לקבלת אבחון ועזרה עם ההפעה היא הצעד הראשון לקראת התמודדות מול התסמינים וניהול אורח חיים תקין יותר.

אבחון הפרעת אישיות גבולית (BPD)

אבחון של ההפרעה יכול להיות תהליך מורכב הדורש הערכה מקיפה על ידי איש מקצוע בתחום בריאות הנפש. אמנם אין בדיקות רפואיות ספציפיות שיכולות לקבוע אם למישהו יש את ההפרעה או אין אך למרות זאת, רופאים ומטפלים מסתמכים על קבוצה של קריטריונים כדי לבצע אבחנה מדויקת.

כלי האבחון הנפוץ ביותר עבור BPD הוא המדריך האבחוני והסטטיסטי להפרעות נפשיות (DSM-5 – אשר צויין מעלה עם קישור לאתר), שפורסם על ידי האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית. במדריך זה, מתארים התסמינים הנפוצים יותר ובנוסף קריטריוני האבחון עבור הפרעות נפשיות שונות.

על-מנת להיות מאובחן מההפרעה, אדם חייב לעמוד בלפחות חמישה מהקריטריונים הבאים:

 1. מאמצים קדחתניים להימנע מנטישה אמיתית או מדומיינת: לאנשים עם BPD לעתים קרובות יש פחדים עזים מלהיות נטוש והמאמצים והתגובות להתמודדות כדי להמנע ממצב זה עשויות להיות קיצוניות ומוגזמות.
 2. יחסים בין-אישיים לא יציבים ואינטנסיביים: אנשים הנושאים את התסמינים, סובלים ממערכות יחסים סוערות ולא יציבות כאשר לעתים קרובות נעים בין מצבים של שמחה קיצונית לבין עצבות/כעס על בן הזוג.
 3. הפרעה בזהות: לאנשים עם ההפעה לעתים קרובות יש תחושה מעוותת ולא נכונה של דימוי עצמי נמוך שאינו תואם את המציאות.
 4. התמודדות עם הפרעת אישיות גבולית
  התמודדות עם הפרעת אישיות גבולית

  אימפולסיביות: התנהגויות אימפולסיביות המתבטאת בהוצאות כספיות פזיזות, שימוש בסמים או פגיעה עצמית נפוצות אצל אנשים עם הפרעת אישיות גבולית.

 5. התנהגות אובדנית חוזרת, מחוות או איומים: האדם עשוי לעסוק בהתנהגויות המתבטאות בפגיעה עצמית או שיש להם מחשבות כרוניות על התאבדות.
 6. חוסר יציבות רגשית: מצבים רגשיים של "UP & DOWN" אשר נוטים להשתנות במהירות, הטריגרים לשינויים אלו מופעלים על ידי קונפליקטים בין-אישיים.
 7. תחושות כרוניות של ריקנות: אנשים שעברו טיפול מתארים לעתים קרובות תחושה עמוקה של ריקנות וחוסר סיפוק כרוני.
 8. כעס בלתי הולם או קושי לשלוט בכעס: פרקים תכופים ועצימים של כעס, שמאופיינים בחוסר יכולת לנהל או לשלוט בו.
 9. רעיונות פרנואידים חולפים, הקשורים ללחץ או תסמינים דיסוציאטיביים חמורים: הפרעת אישיות גבולית יכולה לכלול פעמים בהן ישנן מחשבות פרנואידיות או דיסוציאציה, שבהן אנשים מרגישים מנותקים מעצמם או מסביבתם.

אם אתה חושד כי ייתכן שיש לך לפחות חמישה מן התסמינים הנ"ל, מומלץ לחפש אבחון מקצועי מאיש מקצוע מוסמך בתחום בריאות הנפש. בבדיקה זו תבוצע הערכה יסודית, כולל הערכה פסיכיאטרית מפורטת על-מנת לקבוע אם אתה עומד בקריטריונים האבחנתיים של BPD.

קבלת אבחנה רשמית יכולה להיות צעד חשוב בתהליך הריפוי, שכן היא מספקת אימות לחוויות שלך ומסייעת להנחות אפשרויות טיפול מתאימות.

אפשרויות טיפול בהפרעת אישיות גבולית

כשמדובר בטיפול בהפרעת האישיות הגבולית, ישנן מספר אפשרויות הזמינות לאנשים המבקשים עזרה ותמיכה. חשוב לזכור כי הטיפול בהפרעה זו הוא בדרך כלל ארוך-טווח הדורשת טיפול עמוק ומקיף. חלק זה יבחן את אפשרויות הטיפול השונות הקיימות לעזרה בהפרעת אישיות גבולית, כולל פסיכותרפיה, תרופות וטיפולים אלטרנטיביים.

פסיכותרפיה

פסיכותרפיה מתמקדת בטיפול בעזרת דיבור והיא נחשבת לאבן היסוד של הטיפול בהפרעת אישיות גבולית. מטרתה של השיטה היא לעזור לאנשים הסובלים מההפרעה לקבל תובנה לגבי רגשותיהם, מחשבותיהם והתנהגויותיהם, ולפתח אסטרטגיות לניהול יעיל שלהם. ישנם מספר סוגים של פסיכותרפיה שנמצאו יעילים בטיפול בהפרעת אישיות גבולית:

 1. טיפול התנהגותי דיאלקטי (DBT): זה הוא סוג של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי המתמקד בבניית מיומנויות לוויסות רגשי, סובלנות למצוקה, יעילות בין-אישית ומיינדפולנס. הטיפול יעיל בפיתוח מנגנוני התמודדות בריאים יותר ולשפר את יכולתם של הסובלים להגיב למצבים מאתגרים.שיטה זו תוכנה במיוחד עבור אנשים עם הפרעות אישיות והיא מתמקדת בהקניית מיומנויות בארבעה תחומים מרכזיים: מיינדפולנס, סובלנות למצוקה, ויסות רגשי ואפקטיביות בין-אישית. מיינדפולנס עוזר לך להישאר נוכח  ולפתח סובלנות למצוקה אשר מלמדת אותך כיצד להתמודד עם רגשות עזים מבלי לעסוק בהתנהגויות מזיקות, הויסות הרגשי עוזר לך בזיהוי וניהול הרגשות וכתוצאה מכך משפרת את כישורי התקשורת והיחסים שלך. DBT כולל לעתים קרובות פגישות טיפול פרטניות, קבוצות אימון מיומנויות, אימון טלפוני ופגישות ייעוץ למטפלים כדי לספק תמיכה מקיפה.
 2. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT): CBT שואף לזהות ולאתגר דפוסי חשיבה ואמונות שליליים התורמים לחוסר ויסות רגשי אצל אנשים. הטיפול עוזר בפיתוח דרכי חשיבה והתנהגות בריאות יותר על ידי התמקדות בקשר שבין מחשבות, רגשות והתנהגויות.גישה טיפולית נפוצה המתמקדת בזיהוי ואתגר דפוסי חשיבה ואמונות שליליות. ועל-ידי כך, תקבל עזרה בפיתוח דרכים חיוביות יותר של אימוץ חשיבה חדשה, אשר יכול להוביל התנהגויות בריאות ורגשות. CBT יכול לסייע לך לזהות ולשנות התנהגויות ואמונות בעייתיות הקשורות לדימוי עצמי ירוד, מערכות יחסים וויסות רגשי.
 3. טיפול ממוקד סכימה: טיפול ממוקד סכימה מתמקד בדפוסים או סכמות של חוסר המסוגלות העומדות בבסיס הפרעת אישיות גבולית, כגון נטישה, חוסר אמון ופגמים אחרים. מטרתו לעזור לאנשים לזהות ולאתגר את הדפוסים הללו ולפתח חלופות בריאות יותר לתגובות לא בריאות שבאות בעקבותם.

מתן עדיפות ליצירת קשר טיפולי חזק הוא חיוני בפסיכותרפיה לאנשים בעלי הפרעת אישיות וחשוב לא פחות למצוא את החיבור מתאים בין המטפל למטופל.

תרופות

תרופות משמשות בדרך כלל כנספחים לפסיכותרפיה בטיפול בהפרעת אישיות גבולית. אמנם אין תרופות ספציפיות שאושרו על ידי ה- FDA עבור BPD, תרופות מסוימות יכולות לעזור לנהל ולהרגיע באופן נקודתי תסמינים מסויימים הקשורים להפרעה. אלה עשויים לכלול:

 • תרופות נוגדות דיכאון: מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין סלקטיביים (SSRI) וסוגים אחרים של תרופות נוגדות דיכאון עשויים לסייע בניהול סימפטומים של דיכאון, חרדה, וחוסר יציבות במצב הרוח אצל אנשים עם BPD.
 • תרופות אנטי פסיכוטיות: תרופות אנטי-פסיכוטיות לא טיפוסיות עשויות לשמש כדי להתמקד בסימפטומים כגון פסיכוזה ותנודות קיצוניות במצב הרוח, המתבטאים לרוב בהתנהגות אימפולסיבית אצל הסובלים מן המחלה.
 • מייצבי מצב רוח: מייצבי מצב רוח מסוימים, כגון ליתיום או תרופות נוגדות פרכוסים, עשויים להינתן בכדי לעזור לווסת את מצב הרוח ולהפחית אימפולסיביות ותוקפנות.

חשוב לציין כי טיפול תרופתי לבדו אינו נחשב לטיפול מקיף בהפרעת אישיות גבולית מכיוון שהתרופות רק "מכבות שריפה מקומית" ואינן מטפלות בשורש הבעיה אך הן עשויות להיות הכרחיות ולעזור בשלבים הראשונים בשילוב עם הטיפולים הפסיכותרפיים.

טיפולים אלטרנטיביים

בנוסף לפסיכותרפיה ותרופות, אנשים מסוימים עם הפרעת אישיות גבולית עשויים למצוא תועלת מטיפולים אלטרנטיביים. טיפולים אלה יכולים לשמש כנספחים לשיטות הטיפול המסורתיות ועשויים לכלול:

 • מיינדפולנס: תרגולי מיינדפולנס, כגון מדיטציה, נשימות עמוקות ויוגה, יכולים לעזור לאנשים בעלי BPD לפתח מודעות לרגשותיהם וללמוד להתבונן בהם ללא שיפוט. טכניקות אלה יכולות לסייע בוויסות רגשי ובהפחתת מתח.
 • טיפול באמנות: עיסוק בפעילויות יצירתיות, כגון ציור, רישום או כתיבה, יכול לספק לאנשים הסובלים מן המחלה פורקן לביטוי עצמי ועיבוד רגשי. טיפול באמנות יכול להיות כלי רב ערך בחקירה ובהבנת רגשותיו של האדם.
 • פעילות גופנים: פעילות גופנית סדירה נמצאה כבעלת השפעה חיובית על בריאות הנפש ולכן עיסוק בפעילויות כגון ריצה, שחייה או ריקוד יכול לעזור להפחית מתח, לשפר את מצב הרוח, להעלות את הדימוי העצמי ולקדם את תחושת הרווחה הכללית אצל אנשים. באופן כללי, לכל אדם מומלץ לעסוק בפעילות גופנים כלשהי בין אם נחשב לאדם "רגיל" או אדם הסובל מהפרעה זו או אחרת.

פסיכותרפיה להפרעת אישיות גבולית

פסיכותרפיה, הידועה גם בשם טיפול באמצעות שיח (דיבור), נחשבת כשיטת טיפול יעילה בהפרעת אישיות גבולית. הדבר כרוך במפגש עם איש מקצוע בתחום שיעזור לחקור, לנתח ולהבין את הרגשות, המחשבות וההתנהגויות שלך. פסיכותרפיה יכולה לעזור לך לפתח מנגנוני התמודדות בריאים, לשפר את מערכות היחסים שלך, ולנהל את הסימפטומים בצורה יעילה יותר. ישנם מספר סוגים שונים של פסיכותרפיה המשמשים בדרך כלל לטיפול במחלה, כולל טיפול התנהגותי דיאלקטי (DBT) וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) שהוזכרו לעיל.

סוגים אחרים של פסיכותרפיה שעשויים להועיל לאנשים עם BPD כוללים טיפול פסיכודינמי, טיפול מבוסס מנטליזציה, וטיפול ממוקד סכימה. טיפולים אלה מעמיקים יותר בגורמים הבסיסיים של הבעיה, כגון טראומת ילדות או בעיות התקשרות, ומטרתם לעזור לך לקבל תובנה לגבי הרגשות, ההתנהגויות ומערכות היחסים שלך.

חשוב לציין כי פסיכותרפיה להפרעת אישיות גבולית היא בדרך כלל טיפול ארוך-טווח אשר דורש מחויבות לטיפול מתמשך. המשמעות של הדבר היא שעשוי לקחת זמן לראות התקדמות אך הטיפול נחשב ליעיל ביותר ולרוב יהיה ניתן לראות שיפור משמעותי לאחר תקופה. טיפול בשיטת הפסיכותרפיה עשוי לעזור בצורה חיובית להפליא ולספק לך את הכלים והמיומנויות לנהל את הרגשות שלך ולנהל חיים מספקים.

במהלך פגישות פסיכותרפיה, תעבוד בשיתוף פעולה עם המטפל על-מנת להגדיר מטרות ולבנות תוכנית טיפול המתאימה לצרכים האישיים שלך. המטפל שלך ייצור עבורך מרחב בטוח ולא שיפוטי לחקור את הרגשות, המחשבות והחוויות שלך. יחד, תוכלו לזהות דפוסים וטריגרים התורמים לסימפטומים של הפרעת האישיות הגבולית ולפתח אסטרטגיות להתמודד איתה ביעילות.

היבט חשוב אחד של פסיכותרפיה הוא הקשר הטיפולי הנוצר בין המטפל למטופל. יצירת מערכת יחסים חזקה בעלת אמון ומלאת בטחון עם המטפל שלך היא קריטית להצלחת הטיפול. המטפל שלך יספק לך אמפתיה ותמיכה כשאתה מנווט בדרכך להתמודדות מול האתגרים החדשים.

זכרו, טיפול הוא תהליך שיתופי, וחיוני שתשתתפו באופן פעיל ותעסקו בטיפול. היו פתוחים וכנים עם המטפל שלכם, שאלו שאלות ושתפו את חששותיכם. זה בסדר להרגיש פגיע במהלך פגישות טיפוליות; המטפל שלך מאומן לספק סביבה בטוחה ותומכת עבורך להביע את עצמך בחופשיות.

באופן כללי, פסיכותרפיה מציעה לאנשים עם הפרעת אישיות גבולית הזדמנות לקבל תובנות, לפתח אסטרטגיות התמודדות בריאות ולשפר את איכות חייהם הכללית. על ידי עבודה עם מטפל מוסמך ומחויבות לתהליך הטיפולי, תוכלו להתקדם משמעותית בניהול הרגשות שלכם ובשמירה על מערכות יחסים יציבות ומספקות.

חשיבות הטיפול העצמי בהחלמה מהפרעת אישיות גבולית

טיפול עצמי הוא חלק חיוני בניהול הפרעת אישיות גבולית. על ידי טיפול בעצמך, אתה יכול להפחית את הלחץ, לשפר את מצב הרוח שלך, ולהגדיל את הרווחה הכללית שלך. הנה כמה טיפים לטיפוח עצמי שיעזרו לך במסע שלך להחלמה:

תיאור טיפ יתרונות
1 תרגול מיינדפולנס שימו לב לרגע הנוכחי ללא שיפוט. התמקדו בנשימה, במחשבות וברגשות שלכם. מפחית מתח וחרדה, משפר את מצב הרוח ומגביר את המודעות העצמית.
2 אכלו מזונות מזינים אכלו תזונה מאוזנת עם הרבה פירות, ירקות, דגנים מלאים וחלבון רזה. הימנעו ממזונות מעובדים, סוכר וקפאין. משפר את הבריאות הפיזית, משפר את מצב הרוח ומעלה את רמות האנרגיה.
3 לישון מספיק יש לשאוף ל-6-8 שעות שינה בלילה. קבעו שגרת שינה קבועה וצרו סביבת שינה מרגיעה (ללא פלאפונים). מפחית מתח וחרדה, משפר את מצב הרוח ומגביר בהירות מנטלית.
4 לעסוק בטכניקות הרפיה תרגלו נשימות עמוקות, הרפיית שרירים מתקדמת או יוגה כדי להפחית מתח ולקדם הרפיה. מפחית מתח וחרדה, משפר את מצב הרוח, ומגביר תחושות של רוגע ורגיעה.

התמודדות עם הפרעת אישיות גבולית

התמודדות עם הפרעת אישיות גבולית (BPD) יכולה להיות מאתגרת, אך עם האסטרטגיות והתמיכה הנכונות, ניתן לנהל את הרגשות שלך ולשפר את הרווחה הכללית שלך. הנה כמה טיפים מעשיים שיעזרו לך להתמודד עם האתגרים של BPD:

 1. למד על הפרעת אישיות גבולית: חינוך עצמך בנוגע ליידע על המחלה יכול לספק לך הבנה טובה יותר של המצב ואת הסימפטומים שלה. ידע זה יכול לעזור לך לזהות ולנהל את הרגשות שלך בצורה יעילה יותר. ישנם מקורות רבים זמינים באינטרנט, כגון ספרים, מאמרים, סרטונים ואתרי אינטרנט, שיכולים לספק מידע בעל ערך.
 2. פנו לעזרה מקצועית: חשוב לעבוד עם איש מקצוע בתחום בריאות הנפש המתמחה בטיפול בהפרעת אישיות גבולית. הם יכולים לספק לך אבחנה מדויקת, לפתח תוכנית טיפול אישית ולהציע תמיכה מתמשכת. פסיכותרפיה, במיוחד טיפול התנהגותי דיאלקטי (DBT), נמצאה יעילה ביותר בטיפול בהפרעת אישיות גבולית.
 3. תרגול שגרת טיפוח עצמי: טיפול בעצמך הוא קריטי בעת ההתמודדות עם ההפרעה.מומלץ לעסוק בפעילויות שמביאות לך שמחה ורוגע, כגון פעילות גופנית, תחביבים, או בילוי זמן בטבע. תרגלו עבודה על חמלה עצמית והיו עדינים עם עצמכם כשאתם מתמודדים עם אתגרים או מכשולים.
 4. פיתוח מנגנוני התמודדות בריאים: גלה דרכים בריאות להתמודדות עם רגשות עזים כגון תרגילי נשימה עמוקה, טכניקות מיינדפולנס, כתיבת יומן או האזנה למוזיקה מרגיעה ועוד. התנסו באסטרטגיות התמודדות שונות כדי למצוא מה עובד הכי טוב עבורכם.
 5. בניית סביבה תומכת: הקיפו את עצמכם במערכת תמיכה חזקה שמבינה ומקבלת את המאבקים שלכם כגון בני-משפחה, חברים, קבוצות תמיכה של אנשים הסובלים גם כן מהפרעה זו או דומה לה או קהילות מקוונות. רשת תמיכה יכולה לספק לך עידוד, הבנה ומרחב בטוח לחלוק את רגשותיך.
 6. תרגול ויסות רגשי: מכיוון שהפרעה זו מאופיינת כלעתים קרובות בתגובות רגשיות אינטנסיביות וקיצוניות, מומלץ ללמוד לווסת את הרגשות על-מנת לעזור לך לנווט מצבים קשים בצורה יעילה יותר. טכניקות כגון תרגילי "קרקוע", זיהוי טריגרים ושימוש בדיבור עצמי חיובי יכולות לסייע בוויסות רגשי.
 7. הציבו גבולות: קביעת גבולות ושמירה עליהם חיונית בעת ההתמודדות, צריך לדבר ולהבהיר בצורה ברורה לגבי הצרכים והמגבלות שלך לסובבים אותך. ללמוד לתקשר בצורה כנה וישירה יותר יכול לעזור להפחית את הלחץ ולמנוע הצפה רגשית.
 8. פנו לתמיכה מקצועית בעת משבר: חשוב להכין תוכנית לגבי פניה לאנשי מקצוע המתאימים בכדי לדעת למי מומלץ לפנות כשאתם במשבר. זה יכול לכלול את המטפל שלך, קו סיוע או שירותי חירום. פנה לתמיכה מקצועית בכל פעם שאתה מרגיש מוצף או בסיכון.
 9. תרגול שיקוף עצמי: לעסוק בהשתקפות עצמית כדי לקבל תובנה לגבי המחשבות, ההתנהגויות והדפוסים שלך. שימו לב לכל חשיבה שלילית או מעוותת שעלולה לתרום למצוקה רגשית. לפתח מודעות עצמית גדולה יותר כדי לטפח צמיחה אישית ושינוי חיובי.
 10. הישארו מעורבים ועקביים בתהליך הטיפול: עקביות היא המפתח בעת ניהול התמודדות מול ההפרעה. יש הישאר מחויב לתוכנית הטיפול שלך, השתתף בפגישות טיפוליות באופן קבוע וקח תרופות מרשם לפי הוראות הרופא שלך. זכור כי התאוששות יכולה להיות מסע, והתקדמות עשויה לקחת זמן.

על ידי יישום אסטרטגיות התמודדות אלה וחיפוש תמיכה, אתה יכול לנהל ביעילות את הרגשות שלך ולשפר את איכות החיים הכללית שלך תוך כדי חיים עם הפרעת אישיות גבולית.

החלמה מהפרעת אישיות גבולית

החלמה מהפרעת אישיות גבולית היא לא רק אפשרית, אלא גם ניתנת להשגה עם הטיפול והתמיכה הנכונים. בעוד BPD יכול להיות מצב לכל החיים, אנשים רבים מסוגלים להשיג שיפורים משמעותיים הסימפטומים שלהם ואת איכות החיים הכללית. תהליך ההחלמה כולל לעתים קרובות שילוב של טיפול, תרופות ואסטרטגיות טיפול עצמי. להלן השלבים הכרוכים במסע ההתאוששות:

1. פנייה לעזרה מקצועית

הצעד הראשון לקראת החלמה הוא לפנות לעזרה מקצועית. חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש המתמחים בטיפול בהפרעת אישיות גבולית. הם יכולים לספק אבחנה מדויקת וליצור תוכנית טיפול מותאמת אישית המותאמת לצרכים הספציפיים שלך.

2. בניית רשת תמיכה

אחד המרכיבים החיוניים של התאוששות הוא בניית רשת תמיכה חזקה. זה יכול לכלול משפחה, חברים, קבוצות תמיכה ואנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש. חיבור עם אחרים שמבינים ומזדהים עם המאבקים שלך יכול לספק תיקוף, עידוד ועצות מעשיות. קבוצות תמיכה במיוחד עבור אנשים עם BPD יכול להיות מועיל במיוחד כפי שהם מציעים מרחב בטוח לחלוק חוויות וללמוד מאחרים.

3. פיתוח מיומנויות התמודדות

למידת מיומנויות התמודדות יעילות היא חיונית לניהול רגשות עזים והתנהגויות אימפולסיביות הקשורות BPD. באמצעות הטיפול, תלמד טכניקות שונות כדי לווסת רגשות, לסבול מצוקה, ולשפר את היחסים הבין-אישיים. מיומנויות אלה יכולות לכלול תרגילי נשימה עמוקה, טכניקות קרקוע, כתיבת יומן ותרגול חמלה עצמית.

4. טיפוח עצמי

טיפול עצמי משחק תפקיד משמעותי בתהליך ההחלמה. טיפול ברווחתך הפיזית, הרגשית והנפשית חיוני לניהול הסימפטומים ולמניעת הישנות. לעסוק בפעילויות שאתה נהנה ולקדם הרפיה והתבוננות עצמית. זה יכול לכלול פעילות גופנית, תרגולי מיינדפולנס, פורקן יצירתי, בילוי זמן בטבע ותרגול היגיינת שינה טובה.

5. תרופות

במקרים מסוימים, תרופות עשויות להיות prescribed כדי לנהל סימפטומים ספציפיים של BPD, כגון דיכאון, חרדה, או תנודות במצב הרוח. תרופות כמו תרופות נוגדות דיכאון, מייצבי מצב רוח ותרופות אנטי פסיכוטיות עשויות לשמש בשילוב עם טיפול כדי לספק תמיכה נוספת. זה קריטי לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם פסיכיאטר כדי למצוא את התרופה והמינון המתאימים ביותר עבורך.

6. שמירה על טיפול שוטף

החלמה מהפרעת אישיות גבולית היא תהליך מתמשך הדורש מחויבות ארוכת טווח והמשך טיפול. חשוב להשתתף בפגישות טיפוליות באופן קבוע, לקחת תרופות כפי שנקבע, ולתרגל באופן עקבי טיפול עצמי ומיומנויות התמודדות. בדיקות קבועות עם אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש שלך יכולות לעזור לעקוב אחר ההתקדמות, לטפל בכל אתגר ולבצע התאמות לתוכנית הטיפול שלך לפי הצורך.

7. חוגגים התקדמות והצלחות

לאורך כל מסע ההחלמה, חיוני להכיר ולחגוג את ההתקדמות והצלחות אפילו הקטנות ביותר ולא משנה כמה קטנה ההצלחה. התאוששות BPD אינה ליניארית, ומכשולים עלולים להתרחש. עם זאת, הכרה וחגיגת אבני דרך יכולה לספק מוטיבציה ועידוד להמשיך לעבוד לקראת המטרות שלך.

זכרו, החלמה מהפרעת אישיות גבולית אפשרית, ואתם לא לבד. עם הטיפול, התמיכה והטיפול העצמי המתאימים, תוכלו לנהל חיים מספקים ומשמעותיים.

הפרעת אישיות גבולית ומערכות יחסים

הפרעת אישיות גבולית יכולה להשפיע באופן משמעותי על מערכות יחסים, כולל שותפויות רומנטיות, חברויות ודינמיקה משפחתית. הרגשות העזים ותחושת העצמי הבלתי יציבה המאפיינים את ההפרעה יכולים להקשות על שמירה על מערכות יחסים בריאות. עם זאת, עם הבנה נכונה והכלים הנכונים, מאפשרים לאנשים לפתח קשרים מספקים ויציבים עם אחרים. בחלק זה, נחקור את ההשפעה של ההפרעה לגבי מערכות יחסים ונספק טיפים לשיפור התקשורת וניהול קונפליקטים.

ההשפעה של BPD על מערכות יחסים

חיים עם BPD יכולים להציג אתגרים ייחודיים במערכות יחסים. כמה בעיות נפוצות כוללות:

 • פחד נטישה: לאנשים הסובלים יש לעתים קרובות יש פחד עז להיות נטוש או דחוי. פחד זה יכול להוביל להתנהגות "דביקה" או נזקקת לסובבים אותם, אשר יכולה להעמיס על מערכות יחסים.
 • חוסר יציבות רגשית: שינויים במצב הרוח ותגובתיות רגשית הם תסמינים נפוצים של BPD. שינויים מהירים במצב הרוח יכולים להקשות על אחרים להבין, להכיל ולהגיב בצורה הנכונה לצרכים הרגשיים של הפרט.
 • קושי עם גבולות: אנשים בעלי BPD עשויים להיאבק עם הצבת גבולות וכבודם. הם עשויים להתקשות להכיר ולכבד את הגבולות של אחרים, מה שעלול להוביל לקונפליקטים ולמערכות יחסים מתוחות.
 • אימפולסיביות: התנהגויות אימפולסיביות, כגון בזבוז כסף בצורה פזיזה או שימוש בסמים, נפוצות אצל אנשים הסובלים מן התופעה. התנהגויות אלה יכולות להעמיס על מערכות יחסים ולשחוק את האמון של בן-הזוג.
 • מערכות יחסים אינטנסיביות: אנשים עם BPD לעתים קרובות יש יחסים אינטנסיביים ולא יציבים. הם עשויים לעשות להעלות בערכם של אנשים הסובבים אותם ברגע אחד ולעומת זאת, ברגע אחד להפחית מערכם ברגע שלאחר-מכם. דפוס התנהגות זה עשוי להקשות מאוד בשמירה על קשרים יציבים ובריאים.

טיפים לשיפור מערכות יחסים

בעוד החיים עם BPD יכולים להציג אתגרים במערכות יחסים, ישנן אסטרטגיות שיכולות לעזור לשפר את התקשורת ולנהל קונפליקטים:

 1. פנה לטיפול: טיפול פרטני יכול לספק מרחב בטוח לחקור ולעבוד דרך האתגרים שההפרעה מציבה במערכות יחסים. מטפל יכול לעזור לאנשים לפתח מיומנויות תקשורת יעילות, לנהל רגשות עזים ולקבוע גבולות בריאים.
 2. תרגול הגברת מודעות עצמית: פיתוח מודעות עצמית יכול לעזור לאנשים בעלי הפרעת אשיות גבולית לזהות את הרגשות שלהם ואת הטריגרים. על ידי הבנת הדפוסים הרגשיים שלהם, הם יכולים לתקשר את הצרכים שלהם בצורה יעילה יותר ולהימנע מאימפולסיביות.
 3. שפר את כישורי התקשורת הבין-אישית שלך: למידת מיומנויות תקשורת יעילות היא חיונית לבניית מערכות יחסים בריאות. זה כולל הקשבה פעילה, הבעת רגשות בצורה ברורה ורגועה, ותרגול אמפתיה.
 4. הציבו גבולות: הצבת גבולות וכיבוד שלהם חיוניים לשמירה על מערכות יחסים בריאות. אנשים עם BPD יכולים להפיק תועלת מלמידה להגדיר ולתקשר את הגבולות שלהם, כמו גם לכבד את הגבולות של אחרים.
 5. תרגול ויסות רגשי: ניהול רגשות עזים הוא מיומנות מפתח נחוצה. טכניקות כגון נשימות עמוקות, מיינדפולנס ותרגילי קרקוע יכולות לעזור לווסת רגשות ולמנוע תגובות אימפולסיביות.
 6. פיתוח רשת תמיכה: רשת תמיכה כגון חברים,משפחה וקבוצות תמיכה עשויים לספק לאנשים הסובלים בהתמודדות, הבנה וההדרכה שהם צריכים.

על ידי יישום אסטרטגיות אלה, אנשים עם BPD יכולים לעבוד לקראת בנייה ושמירה על מערכות יחסים בריאות ומספקות יותר. חשוב לזכור שמערכות יחסים דורשות זמן, מאמץ וסבלנות, ושזה בסדר לפנות לעזרה מקצועית בעת הצורך.

תמיכה בהפרעת אישיות גבולית

חיפוש תמיכה הוא חיוני עבור אנשים עם הפרעת אישיות גבולית (BPD) כדי להתמודד עם האתגרים העומדים בפניהם. הקפת עצמך בקהילה תומכת יכולה לספק הבנה, אימות והדרכה לאורך כל המסע שלך להחלמה. הנה כמה אפשרויות שכדאי לשקול:

קבוצות תמיכה

השתתפות בקבוצות תמיכה המותאמות במיוחד לאנשים בעלי הפרעת אישיות גבולית יכולה להיות מועילה להפליא. קבוצות אלה מציעות מרחב בטוח לחלוק חוויות, ללמוד אסטרטגיות התמודדות ולקבל תמיכה מאחרים שיכולים להתייחס למאבקים שלך. ניתן למצוא קבוצות תמיכה בקהילות רבות, פנים אל פנים או באינטרנט. ארגונים מסוימים, כגון הברית הלאומית למחלות נפש (NAMI), מציעים קבוצות תמיכה מקומיות.

קהילות מקוונות

האינטרנט איפשר להתחבר עם אחרים שיש להם חוויות דומות מהנוחות של הבית שלך. קהילות מקוונות מספקות פלטפורמה לאנשים עם ההפרעה להיפגש יחד, לשתף סיפורים, להציע תמיכה ולהחליף עצות. אתרי אינטרנט ופורומים כגון BPD Central ו– Psych Central יש חללים ייעודיים עבור אנשים עם BPD להתחבר ולקיים אינטראקציה.

תרפיה

טיפול פרטני יכול להיות חלק חיוני ממערכת התמיכה לאנשים עם BPD. מטפל מוסמך יכול לעזור לך לנווט את רגשותיך, לפתח מנגנוני התמודדות בריאים ולעבוד לקראת החלמה. חשוב למצוא מטפל המתמחה בהפרעת אישיות גבולית או בעל ניסיון בטיפול בהפרעות אישיות. הם יכולים לספק הדרכה, להציע אימות וללמד אותך מיומנויות לניהול סימפטומים ביעילות.

מקורות לעזרה עצמית

בנוסף לטיפול וקבוצות תמיכה, שילוב משאבי עזרה עצמית במסע שלך יכול גם להיות מועיל. ישנם ספרים, חוברות עבודה ומשאבים מקוונים רבים זמינים המספקים מידע רב ערך, טכניקות ואסטרטגיות לניהול BPD. הם יכולים לעזור לך להשיג הבנה טובה יותר של ההפרעה, ללמוד מיומנויות חדשות, ולפתח דרכים בריאות יותר להתמודד עם רגשות עזים. בין הספרים המומלצים : "אני שונא אותך, אל תעזוב אותי" מאת ג'רולד ג' קרייסמן והאל שטראוס, ו" חוברת העבודה של הפרעת אישיות גבולית" מאת דניאל ג'יי פוקס.

להושיט יד לבקשת עזרה מיקיריכם

חשוב להישען על רשת התמיכה שלך, כולל חברים ובני משפחה, במהלך המסע שלך עם BPD. חינוך יקיריכם בנוגע להפרעה יכול לעזור להם להבין טוב יותר את החוויות שלכם ולספק את התמיכה שאתם צריכים. תקשר את הצרכים והגבולות שלך בצורה ברורה, ותן להם לדעת כיצד הם יכולים לתמוך בך בצורה הטובה ביותר. בניית מערכת תמיכה חזקה יכולה להקל על תחושות הבידוד ולספק מקור חשוב לעידוד.

זכרו: חיפוש תמיכה הוא סימן לחוזק, לא לחולשה. בין אם זה באמצעות קבוצות תמיכה, קהילות מקוונות, טיפול, משאבי עזרה עצמית או יקיריכם, אל תהססו לפנות ולבקש עזרה. אתה לא צריך להתמודד עם ההפרעה לבד.

מסקנה

ניהול והתמודדות עם הפרעת אישיות גבולית יכולים להיות מאתגרים, אך עם טיפול ותמיכה נכונים, ניתן לחיות חיים מספקים. בפוסט זה דיברנו על החשיבות של ניהול רגשות ופנייה לטיפול בהפרעת אישיות גבולית. חקרנו את התסמינים, הגורמים והשכיחות של הפרעת אישיות גבולית, כמו גם את תהליך האבחון.

דנו גם באפשרויות הטיפול השונות הקיימות, תוך הדגשת יעילות הפסיכותרפיה בניהול הפרעת אישיות גבולית. סוגים שונים של פסיכותרפיה, כגון טיפול התנהגותי דיאלקטי (DBT) וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), נחקרו, יחד עם המטרות והטכניקות שלהם. זה חיוני כדי למצוא גישה טיפולית שעובדת הכי טוב בשבילך על מנת לנהל את הרגשות שלך ולשפר את הרווחה הכללית שלך.

בנוסף, סיפקנו טיפים ואסטרטגיות מעשיות להתמודדות עם הפרעת אישיות גבולית, תוך שימת דגש על חשיבות הטיפול העצמי ובניית רשת תמיכה. החלמה מהפרעת אישיות גבולית אפשרית, אך היא דורשת טיפול ותמיכה מתמשכים. על ידי פנייה לעזרה ושמירה על מחויבות לטיפול שלך, אתה יכול לעשות התקדמות משמעותית לקראת חיים בריאים ויציבים יותר.

להפרעת אישיות גבולית יכולה להיות גם השפעה משמעותית על מערכות יחסים. דנו באתגרים העומדים בפני אנשים הסובלים מההפרעה בשמירה על מערכות יחסים בריאות וסיפקנו טיפים לשיפור התקשורת וניהול קונפליקטים. חיפוש תמיכה מקבוצות תמיכה, קהילות מקוונות וטיפול הוא קריטי בניווט באתגרים אלה ובבניית מערכות יחסים חזקות ומספקות יותר.

אם אתה או מישהו שאתה מכיר נאבק עם הפרעת אישיות גבולית, זכור שאתה לא לבד. ישנם משאבים זמינים כדי לעזור לך במסע שלך לקראת ריפוי והחלמה. על ידי הושטת יד לתמיכה ונקיטת צעדים לקראת טיפול עצמי, אתה יכול ללמוד לנהל את הרגשות שלך ולחיות חיים מספקים ומשמעותיים.

 

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

אודות הכותבת

התוכן נכתב ע"י אורטל קמר, בוגרת תואר ראשון במדעי ההתנהגות, בעלת תעודה של שיטת טיפול אנרגטית בשם "להאיר את ליבנו באינסוף", בעלת תעודה באימון קואצינ'ג המתמקד בתקשורת והקשבה ומטפלת בפסיכותרפיה טראנספרסונאלית.