סיוטים בלילה כתוצאה מחרדות וPTSD, איך מטפלים?

טיפול בסיוטים בלילה כתוצאה מחרדות וPTSD, איך מטפלים?

סיוטים הם תסמין שכיח של הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD), המתבטאים לרוב כחלומות חיים ומציקים, המשחזרים אירועים טראומטיים או נושאים הקשורים לטראומה. שלא כמו סיוטים רגילים, סיוטים הקשורים ל-PTSD נוטים להיות עזים ותכופים יותר, ומשפיעים באופן משמעותי על השינה והרווחה הכללית.

מאפייני סיוטים הקשורים ל-PTSD

סיוטים הקשורים ל-PTSD אינם רק חלומות רעים; הם לעיתים קרובות חוויה מחודשת של האירוע הטראומטי. סיוטים אלו יכולים לכלול אלמנטים כגון:

  • חזרה על הטראומה: החלום עשוי לשחזר את האירוע הטראומטי לפרטי פרטים, מה שגורם לאדם להרגיש כאילו הוא חווה מחדש את החוויה.
  • רגשות עזים: הרגשות המורגשים במהלך הסיוט, כגון פחד, חוסר אונים או אימה, חזקים לרוב כמו שהיו במהלך האירוע עצמו.
  • תסמינים פיזיים: אנשים עשויים להתעורר עם תסמינים פיזיים כמו הזעה, דופק מהיר או אפילו התקפי פאניקה.

השפעה על השינה

סיוטים אלו מופיעים בדרך כלל במהלך שנת REM (תנועת עיניים מהירה), שלב שינה בו החלימה היא האינטנסיבית ביותר. השיבוש הנגרם מסיוטים אלו יכול להוביל ל:

  • קושי להירדם: פחד מלחוות סיוט נוסף עלול להקשות על אנשים להירגע ולהירדם.
  • התעוררויות תכופות: עוצמת הסיוטים גורמת לעיתים קרובות לאנשים להתעורר מספר פעמים במהלך הלילה.
  • איכות שינה ירודה: השינה הכללית מקוטעת ולא מרעננת, מה שמוביל לעייפות במהלך היום ולבעיות בריאותיות אחרות.

הבנת אופי הסיוטים הקשורים ל-PTSD חיונית להתמודדות עם השפעתם על השינה וחיי היומיום. בחלק הבא, אחקור כיצד סיוטים אלו משפיעים על התפקוד היומיומי ואיכות החיים של הפרט.

כיצד סיוטים הקשורים ל-PTSD משפיעים על השינה וחיי היומיום?

סיוטים הקשורים להפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) יכולים לשבש באופן משמעותי הן את השינה והן את חיי היומיום. הסיוטים האלה לרוב מלאי חיות ומטרידים, וגורמים לי להתעורר בפתאומיות. ההפרעות התכופות בשינה מובילות לחוסר שינה מרעננת, מה שמותר אותי מותשת וחסרת אנרגיה. הפרעת השינה הכרונית הזו עלולה להוביל לבעיות שונות, כגון קושי בריכוז, עצבנות וירידה כללית בתפקודים קוגניטיביים.

ההשפעה של סיוטים הקשורים ל-PTSD אינה מסתיימת בלילה. לעיתים קרובות אני (האדם) חווה חרדה ומתח מוגברים במהלך היום, בידיעה שמחכה לי עוד לילה של אימה. ציפייה זו עלולה להוביל להתנהגויות הימנעות, שבהן אני עלולה לנסות להישאר ערה כדי לדחות את השינה, מה שמחמיר עוד יותר את המחסור בשינה שלי.

יתרה מזאת, המחיר הרגשי של חוויה מחדש של אירועים טראומטיים לילה אחר לילה עלול להוביל לדיכאון ולתחושת חוסר תקווה. העייפות המתמדת והמצוקה הרגשית מקשות על שמירה על קשרים אישיים ומקצועיים, ובכך מגבירות את הבידוד שלי. במקרים חמורים, הפחד מסיוטים עלול להיות כה מכריע עד שהוא מוביל לחוסר רצון לעסוק בפעילויות שבעבר היו מהנות או הכרחיות.

לסיכום, סיוטים הקשורים ל-PTSD יוצרים מעגל קסמים שבו איכות שינה ירודה וחרדה מוגברת במהלך היום מזינות זו את זו, ומשפיעות קשות על הרווחה הכללית ואיכות החיים שלי. התייחסות לסיוטים אלו היא קריטית לשיפור השינה והתפקוד היומיומי.

איש סובל מחרדה וPTSD
אדם סובל מחרדה וPTSD

כיצד טיפול יכול לסייע בסיוטי לילה ב-PTSD?

טיפול בסיוטים הקשורים ל-PTSD דורש גישה מקיפה המתייחסת הן להיבטים הפסיכולוגיים והן להיבטים הפיזיולוגיים של המצב. טיפול יכול להיות יעיל ביותר בהפחתת תדירותם ועוצמתם של חלומות מטרידים אלו, ובסופו של דבר בשיפור איכות השינה והרווחה הכללית. כאן, אחלוק שתי גישות טיפוליות בהן אני משתמשת כדי לסייע לאנשים להתמודד עם סיוטי לילה הנובעים מ-PTSD : הגישה ההוליסטית שלי וטיפול בחשיפה חוזרת (IRT).

הגישה שלי

בקליניקה שלי, אני שמה דגש על גישה הוליסטית בדגש על חמלה עצמית לטיפול. השיטה שלי משלבת היבטים שונים של ריפוי פיזי, רגשי, רוחני ופסיכולוגי, במטרה ליצור סביבה בטוחה ומקבלת עבור המטופלים שלי. גישה זו מאפשרת לאנשים להביא את עצמם האותנטיים לטיפול, תוך טיפוח מרחב של עדינות וקבלה.

בטיפולים שלי אני משלבת טכניקות מפסיכותרפיה טרנספרסונלית, המתמקדת בהיבטים הרוחניים של החוויה האנושית. על ידי התייחסות לפחדים וכאבים עמוקים הקשורים להפרעת דחק פוסט-טראומטית, מטופלים יכולים בהדרגה להתיר את השרשראות הרגשיות והפסיכולוגיות שכופות עליהם. תהליך זה איטי ומכוון, ומאפשר לשקט ושלווה פנימית עמוקה לצמוח לאורך זמן. הגישה שלי יעילה במיוחד עבור אנשים שחוו טראומה משמעותית, שכן היא מספקת מרחב תומך לריפוי.

טיפול בחשיפה חוזרת (IRT)

גישה טיפולית יעילה נוספת לטיפול בסיוטי לילה הקשורים להפרעת דחק פוסט-טראומטית היא טיפול בחשיפה חוזרת (IRT). IRT הוא סוג של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי שנועד במיוחד להפחית את התדירות והעוצמה של סיוטים. שיטה זו כוללת מספר שלבים עיקריים:

  1. חינוך ורקע: אני מספקת למטופלים שלי מידע על שינה, סיוטים והתפקיד שהם ממלאים בהפרעת דחק פוסט-טראומטית. ידע בסיסי זה עוזר להם להבין את טיבם של הסיוטים שלהם ומכין אותם לתהליך הטיפולי.
  2. יצירת "סוף חדש": מטופלים עובדים איתי יחד על מנת לפתח סוף מפורט ולא מפחיד לסיוטים החוזרים שלהם. סוף חדש זה נוצר כדי להפוך את האלמנטים המפחידים של החלום למשהו ניטרלי או אפילו חיובי.
  3. תרגול וחזרה: בטיפול וגם במהלך תרגולים בבית, מדמיינים שוב ושוב את הסיוט עם הסוף החדש שלו. תרגול זה מסייע "לתכנת" מחדש את תגובת המוח לסיוט, מה שמפחית את השפעתו הרגשית לאורך זמן.
  4. ניטור והתאמה: לאורך הטיפול, המטופל עוקבים אחר הסיוטים שלהם כדי להעריך את יעילות הטיפול. אנו מבצעים התאמות לפי הצורך על מנת להבטיח התקדמות מתמשכת.

בסרטון: שיפור בסיוטים המופיעים בליילה

IRT הוכח כמפחית באופן משמעותי את המצוקה הנגרמת מסיוטים ומשפר את איכות השינה הכללית. על ידי דמיון מחדש של תרחישי הסיוט, מטופלים יכולים להפחית את הפחד והחרדה הקשורים לחלומות אלו, מה שמוביל למנוחה טובה יותר ולמצב רגשי יציב יותר במהלך היום.

הסיוטים האלה הם לרוב חוויות חיות של אירועים טראומטיים. טיפולים יעילים, כגון טיפול קוגניטיבי-התנהגותי וטיפול בחשיפה חוזרת (IRT), יכולים לסייע בהתמודדות עם תסמינים אלו. הגישה שלי מדגישה טיפול עדין ומקבל כדי לטפל בהיבטים הפיזיים, הרגשיים והרוחניים של PTSD. באמצעות התמקדות בשיטות מקיפות אלו, אנשים יכולים לפעול להקלה על המצוקה הנגרמת מסיוטים ולשפר את איכות חייהם הכללית. פניה לעזרה מקצועית היא קריטית עבור כל מי שמתמודד עם הפרעות שינה הקשורות להפרעת דחק פוסט טראומטית.

לסיכום

סיוטים עקב הפרעת דחק פוסט-טראומטית מהווים בעיה משמעותית הפוגעת בשינה ובחיי היומיום, ובייחוד לאור השנה האחרונה הלא פשוטה אותה עם ישראל עובר עקב מלחמת חרבות ברזל.

כמטפלת בעלת ניסיון רב בטיפול ב-PTSD וסיוטים, ראיתי ממקור ראשון כיצד חלומות מציקים אלו יכולים לשבש את השינה ולהשפיע באופן משמעותי על חיי היומיום. הבנת הקשר בין PTSD לסיוטים חיונית עבור אלו המושפעים מכך. במאמר זה, אחלוק תובנות לגבי אופי הסיוטים הקשורים ל-PTSD, השפעתם על השינה והתפקוד היומיומי, והגישה הטיפולית בה אני משתמשת כדי לסייע למטופלים שלי לנהל ולהקל על תסמינים אלו.

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

אודות הכותבת

התוכן נכתב ע"י אורטל קמר, בוגרת תואר ראשון במדעי ההתנהגות, בעלת תעודה של שיטת טיפול אנרגטית בשם "להאיר את ליבנו באינסוף", בעלת תעודה באימון קואצינ'ג המתמקד בתקשורת והקשבה ומטפלת בפסיכותרפיה טראנספרסונאלית.